تبلیغات
بهاردوباره(خاطرات کموتراپی من) - 26-فاز اول ICU بحران

بهاردوباره(خاطرات کموتراپی من)

باد با چراغ خاموش کاری ندارد، اگر در سختی هستی ، بدان که روشنی …

26-فاز اول ICU بحران

من با (PLT:7000)،(WBC:150)(Hb:7)با تشخیص دیسترس تنفسی حاد(ARDS) به (ICU) برده شده بودم و از نظر تنفسی 100%به دستگاه وابسته بودم. فشارم هم بازور دوپامین 8نگه داشته بودناز نظر رگ هم فقط یه آنژیوکت صورتی داشتم با یه رگ نازک مسخره که باهاش باید خون،پلاکت ،آنتی بیوتیک و دوپامین میگرفتم. دکتر گفته بود واسم پلاکت (single donor-تک اهدا کننده)بگیرن تا متخصص بیهوشی از من یه رگ مرکزی بگیره و بتونن این همه  چیز میزو به من برسونن.با 7000 تا پلاکت هم هیچ دکتری ریسک عمل رو قبول نمیکرد.خدا میدونه که خانواده با چه دردسرایی واسه من پلاکت جور کردن و توی اون مدت چییییییییی کشیدن.اولین بار یه پسر جوون به نام علی آقا واسم پلاکت داده بود.که پلاکتم رسیده بود به 50000 ودکترشهریار سعیدی (متخصص بیهوشی )از گردن من یه رگ گرفته بود وتوی گردنم یه کاتتر بلند گذاشته بود.(دمشون گرم هم علی آقا، هم دکترسعیدی)
البته قراره درسا روزهای بیهوشی منو بنویسه.چون من از اون روزا هیچی یادم نیست.فقط وقتی بهوش اومدم فهمیدم که خیلیا تو این مدت واسه من پلاکت سینگل دونور دادن.یکیشون آقای مصطفی احمدی (داداش دوستم مریم جون )بود.(دم همشون گرم)

                هرگاه میخواهی بدانی که چقدر غنی هستی

                        هرگز تعداد دوستان و اطرافیانت به حساب نمی آیند

                               فقط یک قطره اشک کافیست تا ببینی

                                    چه تعداد دست برای پاک کردن اشک های تو می آید.

توضیحات در مورد ARDS در ادامه مطلبسندرم دیسترس تنفسى حاد بالغین: ARDS

سندرم دیسترس تنفسی بالغین  مجموعه ای از نشانه ها و علایم بالینی است كه با كاهش پیشرونده محتوای اکسیژن خون سرخرگی بدنبال بیماری یا صدمه مهم مشخص می گردد . مبتلایان به این سندرم معمولاً به تهویه مكانیكی با فشاری بالاتر از فشار طبیعی راههای هوایی احتیاج دارند .
عوامل گوناگونی در بروز سندرم دیسترس تنفسی بالغین دخالت دارند كه از جمله آنها می توان صدمه مستقیم به ریه ها مثل استنشاق دود یا صدمات غیر مستقیم بدن ( مثل شوك)‌ را  نام برد .  

عوامل موثر در پیدایش سندرم زجر تنفسی بالغین :

- آسپیراسیون ( ترشحات معدی ، غرق شدن در آب ، هیدرو كربنها )
-  مصرف بیش از حد داروها
- اختلالات خونی ( اختلال انعقادی منتشر داخل عروقی ، ترانسفیوژن با حجم زیاد ، بای پس قلبی – ریوی )
- استنشاق طولانی غلظت های زیاد  O2 ، دود یا مواد سوزاننده
- عفونتهای موضعی ( پنومونی باكتریال ، قارچی ، ویروسی )
- اختلالات متابولیك ( پانكراتیت – اورمی )
- شوك به هر علتی كه باشد.
- تروما (شكستگی های متعدد ، كانتیوژن ریه ،  ضربه سر )
- جراحی های بزرگ ، آمبولی چربی یا هوا ، عفونت های سیستمیك
میزان مرگ و میر در این سندرم بین 50 تا 60 درصد است . زمانی كه بتوان علت را مشخص كرد و درمان به موقع و همه جانبه را به مرحله اجرا گذاشت ممكنست میزان مرگ و میر تا حدودی كمتر بشود . ( بخصوص در صورت استفاده از فشار مثبت در انتهای بازدم )

معیارهای تشخیصی

نارسایی حاد تنفسی
انفیلتراسیون های دو طرفه ریه
هایپوكسمی فشار سهمی اكسیژن سرخرگی كمتر از 50 تا 60 میلی متر جیوه و  فشار وج مویرگی ریه بیشتر از    18mmHg

مراقبت و درمان

شامل موارد زیر است :
-    شناسایی و درمان علت
-    برقراری تهویه کافی
-    حمایت گردش خون
-    درمان کافی با مایعات
-    حمایت تغذیه ای
 بیمار در ابتدا ممکنست فقط به اکسیژن احتیاج داشته باشد . با پیشرفت بیماری ، از لوله تراشه و تهویه مکانیکی استفاده می شود . غلظت O2و دستگاه تهویه مکانیکی بر اساس وضعیت بیمار تنظیم می شود . فشار مثبت در انتهای بازدم یکی از اجزای اساسی درمان برای سندرم دیسترس تنفسی بالعین می باشد که باعث افزایش ظرفیت باقیمانده عملی و جلوگیری از کلاپس آلوئولها یا بازگشت دادن کلاپس می گردد و در نتیجه اکسیژناسیون سرخرگی را بهبود می بخشد . 
اختلال تعادل بین تهویه و پرفیوژن با کمک فشار مثبت در انتهای بازدم کمتر می شود . با استفاده از این روش می توان فراکسیون O2 در هوای دمی را کاهش داد .
هایپوتانسیون سیستمیک در مبتلایان به این سندرم چندان غیر شایع نیست و علت آن در اغلب موارد کاهش حجم خون ثانوی به نشت مایع به داخل فضاهای بینابینی است . بنابراین کاهش حجم خون را باید به دقت تحت درمان قرار داد .حفظ تعادل مایعات بدون تحمل بیش بار حجمی در این گونه بیماران کار مشکلی است . برای این منظور باید از محلولهای کریستالوئید داخل سیاهرگی استفاده و وضعیت ریه را به دقت کنترل کرد .
در مواردی بایستی از داروهای تقویت کننده انقباضی یا داروهای تنگ کننده رگهای خونی استفاده شود . برای کنترل وضعیت مایعات بیمار می توان از کاتتر سوان گنز استفاده کرد .
استفاده از کورتیکوستروئیدها برای درمان مبتلایان به سندرم دیسترس تنفسی بالغین مورد قبول همگان نیست . عده بیشتری معتقدند مصرف این داروها باعث بدتر شدن وضعیت دستگاه تنفس و اضافه شدن عفونت می شود
تغذیه کافی در مبتلایان به سندرم دیسترس تنفسی بالغین اهمیت حیاتی دارد . این بیماران برای تامین نیازمندیهای تغذیه ای خود به 35 تا 45 کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن انرژی در شبانه روز احتیاج دارند . برای این منظور روش تغذیه روده ای مناسب تر است ولی می توان از روش تغذیه کامل پارنترال نیز استفاده کرد .

    اقدامات پرستاری

بیمار مبتلا به نارسایی حاد تنفسی به مراقبتهای بسیار دقیق پرستاری احتیاج دارد زیرا وضعیت بالینی وی ممكنست به سرعت به حالت خطرناك و مهلك تبدیل شود. اغلب اقدامات درمانی ویژه تنفسی ( شامل تحویل اكسیژن ، درمان با دستگاه بخور ، فیزیوتراپی قفسه سینه ، لوله گذاری تراشه یا تراكئوستومی ، ساكشن ترشحات راه هوایی ، مراقبت از تراكئوستومی مراقبت و كنترل تهویه مكانیكی ) در این بیماران مورد استفاده قرار می گیرند.
برای ارزیابی كفایت درمان باید وضعیت بیمار را مراتب و در فواصل كوتاه بررسی كرد . پرستار علاوه بر اجرای برنامه مراقبت طبی بایستی به سایر نیازمندیهای بیمار نیز توجه داشته باشد . اگر بیمار به دستگاه تهویه مكانیكی متصل باشد او را در وضعیتFowler  یا Semi fowler  قرار می دهیم تا حداكثر حركات انبساط و انقباض قفسه سینه انجام شود . بیمار را در راحت ترین وضعیت ممكن قرار می دهیم و با استفاده از بالش ، پتو یا میزهای روی تخت از او حمایت می كنیم به شرطی كه بیمار محدودیت دریافت مایعات نداشته باشد ، برای جبران و اصلاح مایعات از دست رفته در جریان تنفس سریع و برای رقیق كردن ترشحات موجود در راه های هوایی او را به نوشیدن مایعات بیشتر تشویق می كنیم .
بیمار به دلیل هایپوكسی و تنگی نفس ممكنست به شدت مضطرب باشد. پرستار باید درباره توانایی ها و توجه گروه مراقبت بهداشتی به بیمار اطمینان بدهد ، اقدامات مختلف را برای او تشریح كند و خدمات خود را به شكلی صمیمی و دوستانه به بیمار ارائه بدهد و كم كردن اضطراب بیمار بسیار مهم است ، زیرا این حالت باعث افزایش مصرف O2 و مانع استراحت بیمار می گردد . استراحت در حفظ انرژی و  O2 بنابراین كم کردن مصرف بیمورد O2 حائز اهمیت فراوان می باشد .
روش فشار مثبت در پایان بازدم دارای خصوصیات منحصر به فردی است. فشار مثبت در پایان بازدم شكلی غیر عادی از تنفس است كه بیمار به ان آشنایی ندارد . بیمار را نسبت به وضعیت او دلگرمی می دهیم و از او  می خواهیم با دستگاه تهویه مرتب كاركند . در صورت وجود مقاومت برای رسیدن به فشار مثبت مورد نظر در پایان بازدم می توان از پانكورونیوم یا دیگر داروهای مسدود كننده ها عصبی – عظلانی استفاده كرد . در این حالت بیمار قدرت حركتی خود را از دست می دهد، ولی احساس او حفظ می شود . بیمار فلج است و نمی تواند نفس بكشد ، صحبت كند یا پلكهایش را باز و بسته كند . پرستار باید مطمئن باشد كه بیمار بعد از دریافت داروهای فوق به هیچ عنوان از دستگاه تهویه جدا نشود . داروهای مسدود كننده عصبی – عضلانی با فلج كردن عضلات تنفسی ، مقاومت بیمار را در برابر دستگاه تهویه و فشار مثبت انتهای بازدمی از بین می برند . به این معنی كه اگر بیمار از ونتیلاتور جدا شود قادر به تنفس نخواهد بود ، بنابراین پرستار باید از كنترل بیمار در تمام لحظات مطمئن باشد . زمان جداشدن بیمار از ونتیلاتور برای ساكشن یا بررسیهای مختلف بسیار كوتاه باشد . این بیماران ممكنست دچار درد و ناراحتی باشند ولی نمی توانند ان را با پرستار یا دیگران در میان بگذارند . بیمار به ظاهر هوشیاری ندارد ولی می تواند بشنود در این حالت به بیمار اطمینان می دهیم كه وضعیت او ناشی از مصرف داروهاست و در مدتی كوتاه بر طرف خواهد شد . پرستار باید وضعیت بیمار را بررسی کند و او را در راحت ترین پوزیشن ممکن قرار دهد و با او ، ولی نه در باره او با بیمار صحبت کند . چون بیمار قادر به باز و بسته كردن پلك های خود نیست برای جلوگیری از خراشیدگیهای قرنیه لازم است  مراقبت از چشم ها با دقت انجام شوند .
 

موضوع: خاطرات ICU من(تابستان 92)،
برچسب ها: /سندرم دیسترس تنفسى حاد بالغین/ ARDS، /کاتتر کت دان/،
دنبالک ها: فوریت های پزشکی،

[ شنبه 26 بهمن 1392 ] [ 10:49 ب.ظ ] [ بهار ]

[ نظر قند عسلا(نظرات)() ]